AB Bülteni
Fransa'nın başkenti Paris, 2015 yılının Aralık ayında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yaptı. Konferansta, Kyoto Protokolü'nün süresinin dolacağı 2020 sonrası için, iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir küresel anlaşmaya varılmaya çalışıldı.
Türkiye, Avrupa Birliği'nin Gümrük Birliği içinde yer alan, 'mikro devletler' Andorra, Monako, ve San Marino dışında AB üyesi olmayan tek ülke konumunda bulunuyor. 1995 yılı sonunda yürürlüğe giren Gümrük Birliği ile, taraflar arasındaki ticarette mevut gümrük vergileri, eş etkili vergiler ve miktar kısıtlamalarıyla, her türlü eş etkili tedbir kaldırılmış durumda ve ayrıca birlik dışında kalan üçüncü ülkelere yönelik olarak ortak gümrük tarifesi uygulanıyor.
22-25 Mayıs 2014 Avrupa Parlamentosu seçimleriyle AB yasama organındaki 751 sandalyenin yeni sahipleri belli oldu. Jean-Claude Juncker başkanlığındaki yeni Avrupa Komisyonu da 22 Ekim 2014'te Avrupa Parlamentosu'ndan onay alarak 1 Kasım'da göreve başladı. Komisyon 5 yıl süreyle görev yapacak.
Demiryolları, karayolu taşıtlarından kaynaklanan kirliliklerin ve otoyollarda, havacılıkta yaşanan trafik yoğunluğunun üstesinden gelmek için en avantajlı yol olarak görülüyor. Ancak demiryolları, dünya çapında yolcu hizmetleri için yüzde 6, kargı hizmetlerinde ise yüzde 10 ile nispeten düşük bir pazar payına sahip olmayı sürdürüyor. Kargo hizmetlerinin taşınmasındaki oran AB'de yüzde 17,1 iken, Türkiye'de yüzde 5 oranında kalıyor. İhraç ürünlerinin taşınmasında ise bu oran yüzde 0,85'e kadar geriliyor.
AB ve ABD'nin 2013'ün Temmuz ayında başladığı serbest ticaret müzakereleri, tarafların Türkiye gibi yakın ticari ortakları üzerinde de ciddi etkilere yol açacak. Ancak iki taraf da, anlaşmaya daha sonra yeni ülkelerin katılımına kapıyı açık bırakmakla birlikte halihazırda yeterince karmaşık olan görüşmelerin geleceğini tehlikeye atmamak için müzakere masasına başka ülkeleri de dahil etmekte isteksiz davranıyor.
Çin, Avrupa Birliği'nin ABD'nin arkasından en çok ticaret yaptığı ikinci ülke. AB ise Çin'in en büyük ticaret ortağı konumunda. İki taraf arasındaki ticaret, günde 1 milyar Euro'yu aşıyor. Çin, ABD'nin ardından dünyanın ikinci büyük ekonomisi. Ancak AB'nin GSYİH'sı ABD'nin biraz üzerinde seyrederken Çin'in GSYİH'sını ikiye katlıyor.
   İlginizi çeken bültenlerle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Bülten Başlıklarına tıklayınız.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------